Pierwsza wędka muchowa

A więc jak kupić pierwszą wędkę muchową, tak by była dobra do nauki i poznawania tajników wędkarstwa muchowego. Temat wydaje się być dużo bardziej skomplikowany niż się wydaje.

#5 i #6 – klasy muchówki na początek

Nie będziemy się tu specjalnie rozpisywać o klasach wędzisk muchowych. Na początek warto wiedzieć, że pierwsza muchówka powinna być w klasie #5 lub #6. Jest to standard od którego warto rozpocząć pierwsze kroki z wędkarstwem muchowym. Dodatkowo warto zwrócić uwagę, że przy wędce np. w klasie #5 będziemy używać na początek linkę i kołowrotek również w tej samej 5’tej klasie. Identycznie jest z klasą #6’tą gdzie będziemy stosować linkę i kołowrotek w 6’stej klasie.

Jak już zdobędziemy doświadczenie a wędka posłuży nam przez 5-6 miesięcy częstego muchowania będziemy gotowi rozpocząć poszukiwania „idealnego kija” pod nasze predyspozycje łowienia.

Tanie wędki muchowe – nie tędy droga

Kupując pierwsze wędzisko muchowe często szukamy najtańszych modeli na rynku. Fakt, można znaleźć produkty za 200-350zł jednak są to bardzo budżetowe modele wędek i często mało znanych producentów. Nie oszukujmy się, wędki w przedziale 200-600zł w 99% będą produkowane w Chinach.

Tania wędka będzie… tania. Czyli nie będzie zbudowana ani z dobrej jakości materiałów ani jej akcja, wytrzymałość i własności konstrukcyjne nie będą pozwalały na dalekie rzuty i dobrą kontrolę podczas holu ryby.

Tania wędka może bardzo szybko zrazić nowego adepta do muchowania. A chyba nie chcemy na samym początku gdy się uczymy mieć złego doświadczenia z łowieniem na muchę.

Muchowe wyprawy powinny należeć do przyjemnych dających wiele satysfakcji tak by nasza miłość do tej metody się pogłębiała. A uwierzcie nam, muchówka uzależnia i to na lata. Wasze inne zestawy albo trafią do szafy albo zostaną sprzedane tak by kupić kolejne wędziska muchowe.

Dobre muchówki jednak kosztują

Dobrej jakości muchówki, które starczą nam na lata niestety kosztują. Cena dobrych kijów wacha się w przedziale od 2000zł do 4500zł. Przykładem może tu być np. firma Winston, którą uwielbiamy a jej produkty kosztują pomiędzy 750$ a 900$.

Ale w tej cenie otrzymujemy produkt ręcznie robiony w USA. Cała produkcja jest prowadzona w wyspecjalizowanej fabryce ze specjalistami dbającymi o każdy szczegół produkcji. Czas stworzenia jednej wędki od zera wynosi nawet 7 tygodni! Za jakość jednocześnie niestety trzeba zapłacić!

Poszukaj używanego sprzętu

I tu na szczęście dostajemy możliwość poszukania używanej wędki muchowej. Roczny sprzęt sprzedawany w idealnym stanie będzie tańszy o blisko 50% wartości początkowej. To bardzo dobra wiadomość dla amatora wędkarstwa muchowego.

Sprawdź internetowe giełdy np. na platformie Facebook lub na licznych forach poświęconych wędkarstwie muchowym. Zobacz jakie wędki w klasie #5 lub #6 są akurat wystawione. Zobacz czy ze zdjęć nie widać uszkodzeń, podpytaj się w jakim stanie jest wędka. Na pewno znajdą się osoby z okolicy osoby sprzedającej, które pomogą w ocenieniu stanu wędki.

Przejrzyj internet, zobacz opinie o tej wędce i cenę nowego wędziska. Jeśli wędka kosztowała 1200zł na sprzedaż będzie w cenie 600-700zł. Jeśli kosztowała 2000zł pewno kupisz wyśmienitą wędkę w cenie 1000zł. Warto takiego sprzętu szukać.

Producenci dobrego sprzętu często dają gwarancję od 5 lat nawet do dożywotniego używania. Jeśli wędzisko ulegnie uszkodzeniu odsyłasz do producenta i dostajesz wędkę naprawioną lub odpowiednik cenowy z nowej serii.

Długie gwarancje jednocześnie pokazują z jak dobrych elementów sprzęt został zbudowany. Firmy wiedzą, że ich towar jest najwyższej jakości i że długo posłuży. Tobie pozostanie cieszenie się z dobrego sprzętu, który nie straci na wartości potem więcej niż 30-40% od ceny zakupu. Inwestycja 1000zł w używane wędzisko sprawi, że połowy przez pierwsze 2-3lata mogą być prowadzone tylko tym sprzętem nim pójdziemy w kolejne wędziska muchowe.

Zdecydowałeś się na nową wędkę? Zobacz jak wybrać wędkę w sklepie:

Wędkarstwo muchowe – jak testować wędkę muchową

0 thoughts on “Pierwsza wędka muchowa

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *